Nie ma Europejczyka, który nie słyszałby nigdy o festiwalu filmowym w Cannes. Jest to jeden z najsłynniejszych festiwali filmowych na świecie. Co roku odwiedza go około 40.000 osób z branży filmowej. Budzi on ogromne emocje w całym środowisku twórców filmowych i osób związanych z filmowym przemysłem. Kojarzy się (bardzo słusznie zresztą) ze światowej sławy schodami i czerwonym dywanem, oraz pięknymi pejzażami Lazurowego Wybrzeża. Cała impreza odbywa się oczywiście we Francji w samym Cannes, a że dzieje się w maju, to wrażenia z uczestnictwa w niej są na prawdę godne przeżycia.
Historia Festiwalu w Cannes sięga 1946 roku. Co roku w konkursie startuje 20 wybranych filmów. Najważniejszą nagrodą na Festiwalu w Cannes jest Złota Palma (Palme d’Or), a otrzymuje ją reżyser najlepszego filmu. Co nie jest częste, kategorie na Festiwalu w Cannes są podzielone na filmy pełnometrażowe i filmy krótkometrażowe. I tak, w ramach kategorii filmów pełnometrażowych artyści i twórcy mogą otrzymać nagrodę za najlepszy film o nazwie:
- Grand Prix,
- Prix du Jury,
- za najlepszą reżyserię – Prix de la mise en scène,
- za najlepiej napisany scenariusz – Prix du scénario,
- za najlepszą rolę kobiecą – Prix d’interprétation féminine du Festival de Cannes,
- za najlepszą rolę męską – Prix d’interprétation masculine du Festival de Cannes;
W ramach kategorii filmów krótkometrażowych nagrody są dwie i obie można otrzymać za najlepszy film. Są to: Złota Palma Festiwalu w Cannes (Palme d’Or du Festival de Cannes) oraz Nagroda Jury (Prix du Jury).
Od 1998 roku festiwal wprowadził jeszcze jedną nagrodę i jest to nagroda za ciekawe ujęcie tematu, o którym traktuje dany film, nagroda nazywa się Un Certain Regard.
Pomysł na Festiwal w Cannes zrodził się we wrześniu 1939 roku, ale pierwszy miał miejsce dopiero po drugiej wojnie światowej. Laureatami nagrody Złotej Palmy (z Polski) Andrzej Wajda za film “Człowiek z żelaza” i Roman Polański za “Pianistę”.