Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie inaczej i krócej nazywa się Berlinale. Jest to festiwal filmowy równie popularny i przede wszystkim prestiżowy, jak festiwal wenecki. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości festiwali filmowych, ten odbywa się zimą – rok rocznie w lutym. Pierwszy festiwal odbył się w 1951 roku i choć jest to festiwal europejski, jury zawsze naciskało i wciąż dąży do tego, aby w trakcie festiwalu widzowie mogli obejrzeć najwybitniejsze filmy nie tylko z Europy, ale aby mieli przegląd filmowy z całego świata.

Konkurs podzielono na kilka kategorii: Konkurs; Panorama; Homage, Kinderfilmfest; Perspektive Deutsches Kino; Retrospective; Międzynarodowe Forum Nowego Kina.

Nagród w tym konkursie jest więcej niż w przypadku festiwalu w Wenecji, ale statuetkę stanowi również budzące respekt zwierzę – niedźwiedź. Jednak niedźwiedzia można otrzymać tylko złotego lub srebrnego, w następujących kategoriach:

  • dla najlepszego filmu – Złoty Niedźwiedź
  • najlepszy film krótkometrażowy – również Złoty Niedźwiedź
  • nagroda za całokształt twórczości – Honorowy Złoty Niedźwiedź – jest to nagroda przyznawana od 1982 roku i z artystów polskich, otrzymał ją jedynie Andrzej Wajda. Bardzo przyjemnym i eleganckim zwyczajem jest pełna retrospektywa pracy uhonorowanego tą nagrodą artysty.

Z nagród “srebrnych” najważniejsza jest nagroda Grand Prix Jury – otrzymuje ją najlepszy film fabularny w konkursie głównym i składa się ją na ręce reżysera. Pozostałe Srebrne Niedźwiedzie czekają na najlepszego reżysera, aktora, aktorkę, kompozytora, scenarzystę. Osobną nagrodą jest Srebrny Niedźwiedź wręczany znów najwybitniejszej osobie w kategorii mieszanej, a więc raz w roku może ją dostać osoba mająca wybitny wkład w rozwój filmu w dziedzinach montażu, kostiumów, zdjęć, scenografii, czy muzyki.

Ostatnimi trzema nagrodami przyznawanymi w tym samym czasie na festiwalu są:

  • Nagroda im. Alfreda Bauera (Alfred Bauer to założyciel festiwalu) – otrzymuje ją film pełnometrażowy, który okazał się w danym roku najbardziej innowacyjny,
  • Panorama Publikumspreis – to również nagroda dla filmu, ale zwycięzca typowany jest nie przez jury, a przez publiczność,
  • Nagroda Teddy – to nagroda, która ma na celu promocję i nagłośnianie kwestiii związanych ze środowiskiem LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, po pl. Lesbijki, Geje, Biseksualiści, Transseksualiści);

Jak widać, nagród jest zdecydowanie więcej niż podczas festiwalu w Wenecji. Konkurs przyciąga co roku ok. 16.000 osób, zaś sprzedanych biletów to średnio 150.000 sztuk.

Co ciekawe, pierwszym filmem pokazanym podczas pierwszego festiwalu filmowego w Berlinie był film Alfreda Hitchcocka Rebecca z Joan Fontaine w roli głównej.