Berlinale (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie) to bardzo prestiżowy festiwal, który pomaga ważnym twórcom zostać zauważonymi przez widownię na całym świecie. W tym roku wygrał film Touch Me Not (2018) w reż. Adiny Pintilie – produkowany był przez kraje: Czechy, Francję, Niemcy, Bułgarię i Rumunię. Niestety, w Polsce będzie miał premierę dopiero 16 listopada.

Jednak już teraz wiadomo, że jest to film o pomyśle na prywatną terapię trzech osób (Laura, Christian i Tómas), które bez cenzury opowiadają o swoich przeżyciach seksualnych – robią to przed kamerą, a cały proces pozwala im przeanalizować swoje własne “ja”, uwolnić się od starych strachów i otworzyć z akceptacją na drugiego człowieka. Pozbywają się wstydu i lęku, a za to uczą nie bać się być blisko z innymi i samym sobą.

Filmy wygrywające i doceniane na Berlinale nie są oglądane przez szeroką publiczność międzynarodową – są to raczej filmy niszowe, dla “koneserów” kina, osoby lubiące gdy kino porusza ważne społecznie tematy. Stąd też ciekawostką jest film, który wygrał w 1996 roku – był to film pt.: “Rozważna i romantyczna” w reżyserii Anga Lee – tajwańskiego reżysera. Zagrały w nim światowe sławy kina: Emma Thompson (która napisała także scenariusz), Kate Winslet, Hugh Grant, Alan Rickman, Gemma Jones.

“Rozważna i romantyczna” (ang. Sense and Sensibility) to pierwsza z wielu ekranizacji sławnych powieści Jane Austin. Akcja ma miejsce w Anglii w XVIII wieku i jest historią rodziny składającej się z samych kobiet – pani Dashwood zostaje wdową i wrz z córkmi: Elionor, Marianną i Mary Ann, musi opuścić swój dom, dotychczas swój majątek – na rzecz syna swojego zmarłego męża – w ówczesnych casach kobiety w Anglii nie dziedziczyły majątku nawet po mężach. Kobiety opuszczają więc Burton. Jak to u Jane Austin, cała historia kręci się głównie w okół dwóch młodych kobiet – panien na wydaniu Elionor i Marianny. Historia przedstawia ich skrajnie różne charaktery w zderzeniu z tym samym pragnieniem – wielkiej miłości. Marianna jest uczuciowa i impulsywna, marzy o romansie, wielkiej romantycznej miłości, mężczyźnie wytwornym, rycerskim, ale także lubiącym poezję, wrażliwym na jej romantyczne potrzeby. Elionor mocniej stąpa po ziemi, jest bardziej praktyczne, częściej kieruje się rozwagą, poszukuje partnera, który da jej stabilizację, będzie odpowiedzialny i spokojny. Bohaterki zderzają się (klasycznie u Austin) ze światem uwarunkowanym koneksjami i pieniędzmi.

boleśnie rozczarować te pełne uroku, ufne kobiety…