Dwa Brzegi to festiwal filmowy który przedstawia filmy wchodzące w dialog z innymi rodzajami sztuki. Nazwa ‘Dwa Brzegi’ ma łączyć metaforycznienrozne rodzaje sztuki, sugerować to co można znaleźć na festiwalu. Refleksja, dyskusja i nowe znaczenia to domena tej imprezy. Dodatkową atrakcją jest miejsce, w którym festiwal się odbywa – Kazimierzu Dolnym i Janowcu. Oglądanie filmów w otoczeniu natury, zabytków, w jednym z najpiękniejszych miast Polski to prawdziwa przyjemność nie tylko dla kinomanów. Panuje tu zawsze swobodna atmosfera, także w sytuacji spotkania ‘w plenerze’ aktorek, aktorów, reżyserów i wielu innych twórców związanych z kinem – przechadzaja się oni bowiem tak jak inni po okolicy, uroczym mieście czy przesiaduja w kawiarniach.

Festiwal łączy więc wiele sztuk, a w tym teatr, literaturę, czy muzykę (poza oczywiście kinem). Jury selekcjonuje najnowsze, najciekawsze światowej slawy filmy i układa je w kompozycje tematyczne wraz z kasykami kina tak, aby pobudzać refleksje i kompleksowo omawiać najważniejsze tematy współczesności.

Popularności festiwalowe dodaje także pora w jakiej się odbywa, a więc na przełomie lipca i sierpnia, w czasie wakacji. Wiele osób szuka wtedy aktywnego umysłowo wypoczynku, który dodatków odbywa się nad najważniejsza polska rzeka – Wisłą.