Festiwal Filmowy w Cannes jest nieco mniej popularny niż najstarszy z festiwali filmowych (tej wenecki), jednak wciąż jest na szczycie listy ważnych imprez świata filmowego.
Pierwszym filmem który wygrał Festiwal w Cannes był “Pacyfic union” w reż. Cecila B. DeMilla. Kolejny konkurs miał miejsce dopiero 7 lat później, po zakończeniu wojny. Wtedy to, w 1946 roku wygrał film pt.: “Ludzie bez skrzydeł” reżyserii Františka Čápa.
Ludzie bez skrzydeł (czes. Muzi bez krídel) to pierwszy czechosłowacki dramat filmowy, który został wyprodukowany w Polsce. Nakręcono go na podstawie scenariusza Bohumila Štěpánka. W kategorii Najlepszy fil otrzymał w Cannes Złotą Palmę.
Dla Polski szczególnie ważnym był rok 1981 kiedy to w Cannes Złotą Palmę wygrał film Andrzeja Wajdy “Człowiek z żelaza”. Film ten był bardzo ważny dla polskiego społeczeństwa – poruszał kwestie stanu polskiej państwowości, nakreślał życie panujące w PRLu. Sam film jest kontynuacją filmu pt.: “Człowiek z marmuru” i był kręcony na szybko – wszystko co reżyser chciał uchwycić działo się zaledwie kilka miesięcy przed napisaniem scenariusza. Akcja filmu ma więc miejsce w sierpniu 1980 roku. Dziennikarz z radio dostaje polecenie służbowe aby w Stoczni Gdańskiej zebrać materiały kompromitujące jednego z przywódców strajku. Film w oparciu o prawdziwe wydarzenia, traktuje o ruchu “Solidarności”. Międzynarodowe jury przyjęło film z wielkim entuzjazmem.
Drugim ważnym dla Polski filmem, który wygrał w Cannes był “Pianista” Romana Polańskiego z 2001 roku. Bardzo mocny film, który wstrząsną opinią publiczną, pokazujący makabrę wojny, bez cenzury. Wyprodukowany przy współpracy francusko-niemiecko-brytyjsko-polskiej, w oparciu o autobiograficzną książkę Władysława Szpilmana – opisuje losy żydowskiego pianisty, który próbuje przetrwać w Warszawie w czasie wojny. Film otrzymał wiele wyróżnień na całym świecie, w tym zdobył 3 Oscary (za reżyserię, rolę męską, oraz scenariusz adaptowany).
Innymi głośnymifilmami, które wygrały w Cannes Złotą Palmę są przede wszystkim:
- ogromnie popularny na całym świecie film ”Pulp fiction” w reżyserii Quentin Tarantino, z 1994 roku;
- ”Pokój syna” z 2001 roku w reż. Nanni Moretti,
- ważny społecznie film pt.: “Słoń” (2003) reż. Gus Van Sant, opisujący ostatnie godziny życia młodych zamachowców dokonujących mordów na kolegach ze szkoły w Columbine, w Stanach Zjednoczonych,
- w 2012 roku wygrał film coraz bardziej popularnego reżysera Michaela Hanekego pt.: ”Miłość”
- w 2013 roku zwyciężył ogromnie ważny film poruszający kwestie istotne dla środowisk LGBT i ruchów równościowych – film nosi tytuł “Życie Adeli”, a wyreżyserowany został przez Abdellatifego Kechiche, Léę Seydoux i Adèlę Exarchopoulos.
- doskonałym filmem – krytyką sztuki współczesnej i obrazem kondycji sztuki w społeczeństwie – jest “The squer” Rubena Östlunda, który wygrał w 2017 roku.