Festiwale filmowe organizowane przez społeczność międzynarodową są odpowiedzią i niejako alternatywą dla konkursu filmowego jakim jest gala wręczenia Oskarów (ceremonia mająca na celu uhonorować wybitne jednostki pracujące w dziedzinie filmu). Powodem powstania festiwalu filmowego jako konkursu była potrzeba i chęć odnalezienia i wytypowania rosnących talentów w dziedzinie filmowej. Najbardziej renomowane festiwale filmowe to festiwale w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto, czy Londynie. Są one wspaniałą okazją do zaobserwowania nowych trendów w światowej kinematografii.
Pierwszym i najstarszym konkursem jest Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica di Venezia uchodzi on za najstarszą imprezę filmową ponieważ pierwszy konkurs wenecki odbył się w 1932 roku. Od samego początku to wydarzenie kulturalne miało poszukiwać i wyróżniać twórców wybitnych w jedynie jednej kategorii – statuetka przyznawana była za najlepszy film. Również najbardziej znaną nagrodą jest Złoty Lew (Leone d’Oro) i otrzymuje go właśnie twórca najwybitniejszego filmu. Jeśli chodzi o nagrodę aktorską jest to Puchar Volpiego (Coppa Volpi) – nagroda dla najlepszego aktora i aktorki została wymyślona nieco później i pierwsze jej wręczenie nastąpiło w 1935 roku. Ciekawą informacją dla pasjonatów kina będzie wiadomość, że w latach dziewięćdziesiątych nagroda ta była przyznawana (według polityki niewykluczania) także aktorom drugoplanowym i tak np. w 1993 roku nagordy otrzymała cała obsada filmu “Na skróty”.
Mało kto wie, także że twórcą weneckiego festiwalu filmowego był hrabia Giuseppe Volpi di Misurata, a jeszcze mniej osób wie, że był on za równo włoskim przedsiębiorcą i faszystowskim politykiem. Żył w latach 1877-1947. Zmarł w Rzymie, ale jego rodzinnym miastem była właśnie Wenecja. Także od jego nazwiska pochodzi nazwa jednej z nagród wręczanych w czasie festiwalu.
Co ciekawe sam festiwal nie odbywa się w Wenecji, a na wyspie Lido.
Innymi nagrodami przyznawanymi obecnie podczas najsłynniejszego festiwalu filmowego są nagrody: Srebrny Lew, Wielka Nagroda Jury, Nagroda Specjalna Jury, Złota Osella. Srebrny Lew to nagroda przyznawana czasami, ne zawsze, nigdy nie wiadomo kiedy się jej spodziewać – może nią zostać wyróżniony reżyser filmu z sekcji konkursowej. Teraz już się tego nie stosuje, ale kiedyś była to nagroda za najlepszy scenariusz, debiut lub krótki metraż.
Wielka Nagroda Jury – brzmi bardzo dostojnie i poważnie, i taka też jest ta nagroda. Jury przyznaje ją filmom, które były prawie tak dobre jak ten który wygrał nagrodę główną – w skrócie, jest to rodzaj “drugiego miejsca” w konkursie. Samą statuetką, tak jak w przypadku nagrody głównej jest lew, ale w tym wypadku nie złoty, a srebrny.
Brązowy Lew – Nagroda Specjalna Jury – to nagroda za “trzecie miejsce” w konkursie weneckim.
Jeśli jury zdecyduje, że na wyróżnienie zasługuje ktoś jeszcze, jakaś jednostka, ale nie koniecznie cały film, wtedy przyznawana jest Złota Osella – może nią zostać uhonorowany znowu reżyser, ale poza nim jest to nagroda także dla scenarzystów, kompozytorów, montażystów lub osób mających poważny wkład w techniczny rozwój sztuki filmowej.
Pierwszy film, jaki pokazano podczas festiwalu w 1932 roku Wenecji, to Dr Jekyll i Mr Hyde Roubena Mamoulina.