Festiwale filmowe stały się w ostatnich latach bardzo popularne w Polsce. Młodzi ludzie corz częściej interesują się kulturą wyższą, na wzór europejskich kolegów chcą przebywać razem nie tylko w klubach, czy na imprezach, ale spędzać czas bardziej ambitnie. Kino jak mało który rodzaj sztuki cieszy się zainteresowaniem Polaków, ale także turystów odwiedzających Polskę. Niemalże każde większe miasto w Polsce ma swój festiwal filmowy. Sama tylko stolica ma ich około dwunastu zaś najpopularniejsze z nich to Planete Doc Review, Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik, Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Filmowy Watch Docs, czy Pięć Smaków (we współpracy z miastami Łódź, Poznań, Kraków i Katowice).

Kolejnymi polskimi miastami organizującymi najwięcej festiwali filmowych są: Wrocław, Katowice i co ciekawe – Bydgoszcz!

To właśnie w Bydgoszczy można uczestniczyć w festiwalu filmowym aż pięć razy w ciągu roku (Międzynarodowa Off-Era Filmowa, AFF-Era Filmowa, KolorOFFon Film Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage).

Ważne festiwale filmowe odbywają się w wyżej wymienionych Katowicach i są to cztery spotkania: Festiwal Filmów Kultowych, Festiwal Sztuki Filmowej „Celuloid, Człowiek, Cyfra”, Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF, Węgiel Student Film Festiwal.

Na równi z Katowicami, co do prestiżu festiwalu, jest miasto Wrocław które organizuje również cztery bardzo ważne festiwale filmowe: American Film Festival w październiku, na wakacje festiwal Nowe Horyzonty, a także, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ofensiva, czy mniej znany Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN.

Może nie co do ilości, ale jakości, na pewno powinno się wśród polskich festiwali filmowych wymienić gdyńskie festiwale. Są trzy i wszystkie odbywają się na jesień (wrzesień-październik). Do tej grupy należą: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Festiwal Filmów Dokumentalnych NNW, Transvizualia. Są one bardzo ważne dla polskich twórców filmowych, szeroko komentowane i prestiżowe.